گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیامعصومی- دنیایی را تصور کنید که فقط در آن می‌خورید و می‌خوابید و کار‌های روزانه بخصوص کار‌های شخصی‌تان را دیگری برایتان انجام می‌دهد و تازه بابت آن پول هم دریافت می‌کنید، داشتن چنین دنیایی رویای خیلی از انسان‌ها است، اما رویایی که می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

تا چندسال قبل شاید کسی به غیرمحال بودن این رویا فکر نمی‌کرد، اما دانشمندان و محققان که همواره به دنبال راحتی بخشیدن به زندگی بشر هستند، به این رویا می‌اندیشیدند تا جایی که با ظهور و توسعه علم هوش مصنوعی، محال، ممکن شد. در دنیای امروز ربات‌ها غوغا کردند، هربار از گوشه‌ای از جهان خبر ساخت رباتی با ویژگی‌های تازه به گوش می‌رسد.
کوچک یا بزرگ، ظریف یا تنومند دیگر برای طراحان و سازنده ربات‌ها مسئله این نیست مسئله کارآیی و شگفتی بیشتر است، شگفتی‌ای که بتواند در دنیای ربات‌ها مثل توپ صدا کند. ربات انسان‌نما، فوتبالیست، مجری، آتشنشان، جنگجو و خیلی ربات‌های دیگر امروزه وارد دنیای ما انسان‌ها شدند و زندگی ما را دستخوش تغییرات بسیار کردند.
علاقه به ساخت ربات و به کارگیری علوم مختلف به ویژه هوش مصنوعی باعث شده پیشرفت ربات‌ها به نقطه‌ای برسد که تعدادی از طراحان ربات غول پیکر ساختند، رباتی چندین برابر بزرگتر از اندام و قد انسان که ابتدا برای نمایش و سپس برای اهداف جنگی طراحی شده است.

رقابت غول‌های آهنین
در دنیای ربات‌ها برخی اختراعات از فیلم‌های علمی تخیلی هم عجیب و غریب‌تر هستند. “کوراتا” از همان دسته ربات‌ها است که با نگاه به آن فکر می‌کنید یکی از همان ربات‌های فیلم‌های پرفروش هالیوودی مانند ” Transformers” یا “Real Steel” است. این ربات غول آسا و رعب‌انگیز با ۴ متر قد در دستانش اسلحه‌های خطرناک دارد و می‌تواند به طور دستی توسط راننده داخل آن کنترل شده و یا از راه دور با استفاده از اسمارت فون هدایت گردد. منتشر نشود//ساخته‌های بشر با رنگ وبوی آهن و هوش بالا/ هیجان‌انگیزترین رقبای رباتی زندگی خود را بشناسید / انسان‌ها زندگی خود را دودستی به ربات‌ها تقدیم می‌کنند؟ // ربات‌هایی که روز به روز هوشمندتر می‌شوند  
سال گذشته در اقدامی جالب و هیجان‌انگیز ربات غول پیکر آمریکایی به نام «Eagle Prime» با ۵ متر ارتفاع، ۱۲ تن وزن و ۴۳۰ اسب بخار قدرت (با سرعت نسبتا زیادی بر روی زنجیر چرخ حرکت می‌کند و اپراتور این ربات باید درون آن قرار گیرد (با ربات ژاپنی به نام «Kuratas» با ۴ متر ارتفاع و ۴ تن وزن (این ربات می‌تواند با سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت روی چهار چرخ حرکت کند و توانایی شلیک ۶ هزار گلوله در هر دقیقه را نیز دارد، این ربات به دو صورت کنترل از راه دو یا قرارگیری اپراتور درون آن کنترل می‌شود)، مسابقه‌ای تحت عنوان «Megabots Giant Robot Dual league» را برگزار کردند و طی آن به رقابتی سخت پرداختند.
البته در این میان کمپانی چینی «GREATMETAL» نیز از ربات جنگنده دیگری به نام «Monkey King» رونمایی کرد که ۴ تن وزن داشته و می‌تواند روی دو پا یا به صورت چهار دست و پا مبارزه کند.

دوران موش‌های آزمایشگاهی سرآمد
علاوه بر غول‌های آهنین، تاکنون ربات‌های عجیب و هوشمند زیادی متولد شدند مثل ربات انسان نمای H۱N۱ Flu که بعنوان یک سازه هوشمندانه به منظور شبیه‌سازی فرد مبتلا به بیماری آنفولانزای خوکی به خدمت پزشکان ژاپنی درمی‌آید. این ربات که با ماده‌ای شبیه به پوست انسان پوشیده شده است می‌تواند کارهایی، چون تعریق و گریه انجام دهد یا حتی به حالت تشنج دربیاید.
قشنگی کار اینجا است که وقتی این ربات توسط پزشکان درمان نشود، بیماری‌اش وخیم‌تر می‌شود و در برخی موارد که شرایط به شدت بد پیش رود، روند تنفس قطع شده و این ربات می‌میرد.   هرچند بسیاری از سوانح طبیعی قابل پیش‎‌بینی و یا جلوگیری از خسارت‌های بوجود آمده تا حد کامل نیست، اما ذهن تیز دانشمندان در دانشگاه تسوکوبا ژاپن رباتی را ساخته‌اند که بتوانند از آن در سوانحی طبیعی مانند سونامی و سیل و زلزله استفاده کنند.
ایده این ربات برای کمک به انسان برای حضور در مناطق خطرناکی است که امکان حضور انسان نیست. به عنوان مثال در انفجار‌های اتمی یا تشعشعات بسیار مواد اتمی امکان حضور انسان نیست و این ربات می‌تواند تمامی کار‌های تمیزکردن و بررسی و پوشش مناطق تابش هسته‌ای را انجام بدهد. منتشر نشود//ساخته‌های بشر با رنگ وبوی آهن و هوش بالا/ هیجان‌انگیزترین رقبای رباتی زندگی خود را بشناسید / انسان‌ها زندگی خود را دودستی به ربات‌ها تقدیم می‌کنند؟ // ربات‌هایی که روز به روز هوشمندتر می‌شوند
ربات‌های نقش‌آفرین این‌بار مجری می‌شوند
داستان ربات‌ها و زندگی آن‌ها در کنار بشر به چنین اختراعات عجیبی ختم نمی‌شود و برای نخستبن بار در جهان یک شرکت ژاپنی روبات انسان‌نما با نام اریکا (Erica) ساخته که به عنوان مجری تلویزیون ژاپن نقش آفرینی می‌کند تاجای یک نیروی انسانی را بگیرد.
اریکا شبیه‌ترین روبات انسان نمای اندرویدی و هوشمند به انسان است و توانایی درک سوال‌های دیگران را دارد. همچنین می‌تواند به راحتی و با تغییر حالات چهره خود، به سوالات مخاطبان پاسخ بدهد. وی یادآور شد که برای ساخت صورت و ظاهر این روبات، از عکس ۳۰ زن زیبای ژاپنی استفاده شده است و درنهایت، ترکیبی از چهره‌های آن‌ها را ایجاد کردیم. ازآنجا که این روبات می‌تواند نوشته‌ها را به صورت روان بخواند و به راحتی بر روی صندلی بنشیند مناسب ایفای نقش مجری در تلویزیون است.

زندگی انسان‌ها در کنار ربات‌ها علیرغم تمام فواید می‌تواند خطرات زیادی را داشته باشد از ناتوان شدن در انجام کار‌ها گرفته تا بیماری‌هایی که برای فرد در اثر بی تحرکی و یکجا نشینی ایجاد می‌شود یا حتی از دست دادن کنترل ربات‌ها و همچون برخی فیلم‌های تخیلی در اختیار گرفتن تمام امور توسط ربات‌ها. امیدواریم که دنیای ربات‌ها روزی جایگزین دنیای واقعی انسان‌ها نشود و همه با هم و برای هم به شکلی مسالمت‌آمیز و بدون هیچ خطری زندگی کنند.